Moje wystawy i konkursy

„Przenikanie” – wystawa indywidulana Miejski Dom Kultury w Mikołowie 2023

Każda moja indywidulana wystawa przynosi ogrom emocji. Przenikają mnie na wskroś jak moje Skrzydlate istoty niczym rwący strumień. Z szybszym biciem serca czekam na odbiór przez gości, których zawsze cenię ponad wszystko. To oni są moim krytykiem, osobą która najtrafniej okazuje swoje uczucia. Każdy uśmiech, każdy błysk w oku jest dla mnie jak drogocenny klejnot.

„Anioły” – wystawa zbiorowa Miejski Ośrodek Kultury Bukowno 202 .

Anioły

Zbiorowa wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie, podobnie jak moja poprzednia spotkała się z dużym zainteresowaniem. Tym razem cztery kobiety prezentowały swoją anielską twórczość.

Przy wspaniałej oprawie muzycznej, pieśni z aniołem w tle płynęły swobodnie, a my jak i nasi goście przenosiliśmy się prawie do nieba bram nie pukając do nich, gdyż wyznajemy zasadę, że otoczeni tyloma Skrzydlatymi mamy prawo wejść bez pukania.

Każdy wernisaż, to doskonała okazja by spotkać innych wielbicieli aniołów. To kolejna otwarta brama do nowych spostrzeżeń, do wymiany myśli. Wspaniałość tych spotkań niesie ze sobą nieskończone morze wrażliwości i miłości. Uczucia płyną jak rzeka, nieprzerwanie i do określonego celu. Tym celem jest drugi człowiek.

Dziękuję organizatorom tej wystawy, Pani Dyrektor Anecie Nielaba, Aleksandrze Goc, Iwonie Jarno-Kurach i wszystkim pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury. Byłam zaszczycona znów móc przedstawić swoje prace w tym miejscu i wzruszona zaproszeniem.

Bliżej Natury” – wystawa indywidulana Atelier Kultury Jaworzno – Jeleń 2023

Bliżej Natury – część II

Zwę się dzieckiem natury gdyż zawsze byłam z nią bardzo blisko. Poniekąd czuję jakby była częścią mnie samej, a nie siostrą. Już jako dziecko jako epatowałam wielką miłością do roślin znając większość ich gatunków, potrafiąc je nazwać. Długo zastanawiałam się skąd ta wiedza, skoro nigdy się jej nie uczyłam. Domyślam, że to anioły maczały w tym swoje skrzydła, więc ja dziś nie jestem im dłużna i oddaję hołd moim skrzydlatym przyjaciołom w podziękowaniu za to, czym kiedyś mnie obdarzyły.

Dziękuję

Dziękuję za przybycie. Dziękuję za organizację. Dziękuję za okazywane uczucia, za rozmowy, za czas spędzony ze mną.

Mam nadzieję, że spotkamy się znów w niedalekiej przyszłości.

Koszula, którą mam sobie została zaprojektowana specjalnie na cykl moich wystaw „Bliżej natury” Mocno wierzę w to, że poprzez propagowanie życia w zero waist i wykorzystywanie ponownie raz użytych materiałów, będziemy żyć świadomiej mając na względzie dobro naszej planety.

Kameralny wernisaż

To był bardzo kameralny wernisaż. Jak już wspomniałam, ilość nie oznacza jakości więc i tym razem podpiszę się pod tym zdaniem. Przybyły prawdziwe ziemskie anioły, te które wzruszają się patrząc na moje Skrzydlate nie ukrywając łez. Przybyły też te, które z zaciekawieniem słuchały o powstawaniu rzeźb zadając ciekawe pytania. Intymność tego spotkania nadawała tajemniczości ale też owiana była spokojem i relaksem. Obserwując gości moich aniołów na ich twarzach dostrzegałam skupienie i skrywane uśmiechy. Skrzydlate odwzajemniały się tym samym wznosząc wokół siebie anielski pył. Byłam przekonana, że czują się szczęśliwe gdyż szelest ich skrzydeł delikatnie docierał do moich uszu.

Bliżej Natury” – wystawa indywidulana MBP Jaworzno 2023

Bliżej Natury – część I

Pierwsza odsłona z cykl wystaw Bliżej Natury miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

Jakie puste byłoby życie bez natury, bez drzew, kwiatów, krzewów. Bez całej flory, która nas otacza. Z miłości do planety stworzyłam ten cykl wystaw. Gospodarzami były moje anielice w formie drzew i kwiatów. Wszystkie stworzone z natury. Z naturalnych materiałów, którymi obdarowała mnie Matka Ziemia. Znajdziesz w nich elementy drzew, kwiaty, glinę, korę.

Jakie puste byłoby życie bez ludzi aniołów, bo ilu ludzi tyle aniołów a może i więcej?

Dziękuję za obecność. Dziękuję za spotkanie ze mną. Jestem zaszczycona, że mogłam dzielić z Tobą ten czas.

Jestem zachwycona, że zupełnie nowa odsłona moich aniołów spotkała się z tak dobrym odbiorem.

Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie na kolejnej mojej wystawie. Mam nadzieję, że nie zawiodę i znów będę mogła zobaczyć radość, wzruszenie, poruszenie, miłość na Twojej twarzy. Mam też nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas był dla Ciebie tak samo ważny jak dla mnie.

Do zobaczenia niebawem,

Pomiędzy nami” – wystawa indywidualna Miejski Ośrodek Kultury Bukowno 2022

Pomiędzy Nami

Pomiędzy nami są anioły. Anioły z moich wyobrażeń, jak i te ludzkie anioły. Wszystkie one mają skrzydła lecz jedną zasadniczą różnicą jest ta, że u ludzkich aniołów skrzydła są niewidzialne. Wszystkie one z wrodzoną sobie lekkością pomagają nam wznosić się i delikatne opadać. Żadne z nich nie pozwoli nam upaść, gdyż ich nadrzędną rolą jest ochrona. Krok za ochrona pojawiają się wsparcie oraz wiara. Wiara w nas samych czyni nas zdolnymi do tworzenia rzeczy, które wydawałyby się być niewykonalne. A wsparcie tylko umacnia nas w tej wierze, bo ludzką rzeczą jest czasem upaść, poddać się. Jednak nasze anioły nie pozwolą. Będą zawsze obok. Czujne, gotowe i silne,

Tuż pod koniec roku zagościła kolejna moja wystawa. Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie powitał mnie, polskim zwyczajem mówiąc z „otwartymi ramionami”.

Spotkanie z gośćmi uświetnił mini recital Katarzyny Drożyńskiej, która swoim anielskim głosem wprowadziła nas wprost pod niebiosa. Delikatnie niczym muśniecie anielskich skrzydeł oczarowała nas swoim śpiewem wykonując dwie piosenki. Ku mojemu zaskoczeniu jedną z nich zadedykowała mnie. Wzruszenie, łamiący się mój głos i łzy szczęścia są częstymi gośćmi podczas moich wernisaży. Kocham sprawiać radość innym i często dowiaduję się, że inni też mają taką miłość. Dziękuję za wszystkie uczucia, których mogłam doświadczyć oraz za te, które mogłam zobaczyć.

Ilość gości nie zawsze oznacza jakość. To dokładnie tak jak z moimi rzeźbami. Nie da się ich stworzyć w niezliczonej ilości w krótkim czasie. Każda z nich musi mieć w sobie ciepło i spokój, miłość i radość, szczęście i nostalgię. Więc byli to goście specjalni, ciepli, dobrzy, przepełnieni tą sama miłością co ja. Z których emanowały te najpiękniejsze uczucia do jakich jesteśmy zdolni. Nie trudno było nam złapać wspólne flow. Witam Was w moim anielskim gronie. Mam nadzieję na spotkanie podczas kolejnych moich wystaw.

„Impresje”Zbiorowa wystawa Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie – Miejski Ośrodek Kultury Mysłowice 2022

Dwa światy” – wystawa indywidulana Dom Kultury Jaworzno Szczakowa

Dziękuję za spotkanie, za kwiaty, za życzenia. Dziękuję za dzielenie się wrażeniami. Dziękuję też za łzy wzruszenia moje i Twoje, za uściski.

Dziękuję za obecność. Obecność drugiego człowieka jest tak samo ważna jak obecność anioła. Bez ludzi nie byłoby aniołów, a czasem to ludzie też nimi są.

W dwóch światach się spotkajmy

Spotkajmy się w dwóch światach które przenikając się wzajemnie zabiorą nas na pogranicze. W otchłani fantazji i otchłani sztuki spotkajmy się. Bądźmy razem przy szeleście anielskich skrzydeł poddając się fantazji i czerpiąc z chwili.

Indywidulana wystawa aniołów, która była dodatkiem do koncertu pastorałek i kolęd. Anioły idealnie wpisują się w czas świąteczny , bo kto jak nie anioł obwieścił nowinę.

Dodatkowo są one zawsze blisko nas, zawsze obok by być wtedy kiedy najbardziej ich potrzebujemy. Mają swój drugi świat do którego nas zapraszają, a czy my przyjmiemy to zaproszenie zależy tylko od nas.

Poruszenia” – wystawa indywidulana Kinoteatr Muza Sosnowiec 2021

Najdelikatniejsze drgania.

Tak właśnie mogę nazwać poruszenia. Najdelikatniejsze drgania, a im większa wrażliwość, tym mocniej odczuwalne. Poruszenia to emocje, a ich nigdy nie brakuje.

Kolejna moja wystawa której głównymi bohaterami były anioły. Ich zadaniem było poruszyć. Uwolnić uczucia czy to miłości, wiary, nadziei. Czy troski, opieki i empatii. Każdy odczuwał je na swój sposób, bo każdy widzi inaczej, czuje inaczej.

Nie ma wśród nas identycznych ludzi, tak ja nie ma identycznych aniołów stworzonych moją ręką. Występują pewne podobieństwa lecz to jest tylko częścią wspólną.

Czas wernisażu jest dla mnie czasem szczególnym. W jednym miejscu mogę spotkać różne osoby. Jedne znam bardzo dobrze, inne zaś widzę po raz pierwszy w życiu. Właśnie w tym miejscu, w tym czasie przenikamy się. Przenikamy się uczuciami, wrażeniami, emocjami. Wymieniamy się nimi i wychodzimy bogatsi jeśli nie o nowe znajomości to o uczucia, które niejednokrotnie ukryte gdzieś głęboko, w takich chwilach wychodzą do nas, z nas.

Dziękuję wszystkim za spotkanie. Za dobre słowa, za życzenia. Dziękuje za obecność. Bez Was nie byłoby moich aniołów. Ja jestem tylko dodatkiem.

Najpiękniejsze chwile na zawsze zostaną w mej pamięci. Spotkania z moimi osobistymi aniołami. To te w ludzkiej postaci.

VII Konkurs Plastyczny „Pędzlem, nitką i dłutem malowane – pokaż co potrafisz”

II miejsce w konkursie

W tym roku do konkursu zgłosiłam dwie prace. „Niecodzienność” oraz „Przemiana”

Postanowiłam zmienić technikę wykonywania aniołów i tak oto połączyłam drewno z gliną oraz innymi materiałami, które akurat w przypadku tych prac idealnie wpasowały się w ich klimat.

Zwyciężyła moja praca „Przemiana” To kawałek drewna, który przeradza się w iście anielską kobietę. Dziękuję Jury za docenienie mojej pracy. Włożony trud w jej powstanie jest tylko namiastką tego co poczułam, kiedy zostałam laureatką.

Dzięki połączeniu tych różnych materiałów, w mojej głowie zrodziła się myśl, by częściej wykorzystywać owe dla stworzenia jeszcze bardziej odmiennych prac, rzeźb.

Ostatnimi czasy usłyszałam opinię iż rzeźba którą praktykuję, to rzeźba nowoczesna. I jest w tym racja bo daleko mi do dłuta, choć w przypadku „Przemiany” zastosowałam jego użycie.

To druga moja nagroda w tym konkursie. Poprzednio zajęłam III miejsce, za pracę „Zabawa w Chowanego”. W niej z kolei połączyłam ceramikę z tkaniną.

Jakże przyjemna jest praca z różnymi mix mediami, z fakturami. Dziś już wiem, że niebawem powstaną inne prace w technice mieszanej, które zaprezentuję na wystawie.

Zwycięska praca „Przemiana”

„Niecodzienność”

VII edycja Konkursu plastycznego „Pędzlem, nitką, dłutem malowane. Pokaż co potrafisz” – laureaci

XII Art Naif Festiwal – Galeria Szyb Wilson Katowice

Wyróżnienie w kategorii rzeźba

Czy wiesz jak to być wyróżnionym na tak ogromnym festiwalu jakim jest Art Naif? Ja już wiem. Słowa nie oddadzą emocji, uczuć które poczułam dowiedziawszy się o tym szczególnym wydarzeniu.

Spośród ponad trzystu artystów z całego świata w różnych kategoriach moją praca „Zielone” została wyróżniona.

Kilka słów o festiwalu…

Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata.

Festiwal powstał w 2008 roku i od tego czasu każdego lata, od połowy czerwca do połowy sierpnia, postindustrialne wnętrze Galerii Szyb Wilson wypełnia się kolorową i optymistyczną sztuką naiwną z całego świata. Podczas każdej edycji wybierany jest motyw przewodni – państwo lub region, którego sztuka (i szerzej, kultura) są obecne na wydarzeniu w szczególny sposób.

Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, a także przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Ponadto, za pomocą Art Naif Festiwalu chcemy zjednoczyć ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i z różnych środowisk.

Beata Pacwa – Kuś

Art Naif Festiwal

Jest on jednym z najpiękniejszych festiwali sztuki naiwnej.

W tym roku po raz kolejny miałam zaszczyt zakwalifikować do udziału w tym pięknym wydarzeniu.

Ogrom prac innych artystów, artystów z całego świata przyprawia o zawrót głowy. Jakże różne techniki można zobaczyć, różne spojrzenie na świat i sztukę. Dla mnie jest to ogromnie inspirujące a i czasem z nutką lekkiej zazdrości spoglądam na te piękne prace. Zazdrości w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo chciałabym mieć większość z nich u siebie.

Naprawdę nie można przejść obojętnie. Każda z nich zachwyca swoim kształtem jeśli chodzi o rzeźbę, kolorem jeśli spojrzysz na obrazy. Prawdziwa uczta dla oczu, feeria barw pozostawia niezatarte wrażenie szczęścia i napełnia optymizmem.

Emocje w Skrzydłach” – wystawa indywidulana 2020

Emocje nie tylko w skrzydłach

Każdej z moich wystaw towarzyszą emocje. Także było i tym razem. Przygotowując tą wystawę skupiłam się na anielskich skrzydłach, na ich kształcie, strukturze i pozycji. To one wyrażają moje uczucia i emocje kiedy tworzę anioły.

Chcę się nimi dzielić i nie ma dla mnie większej radości od tej, kiedy widzę wzruszenie na twarzach moich gości, kiedy nie ukrywają swoich emocji patrząc na anioły. I uwierz mi, anioły patrzą także na Ciebie widząc i znając Twoje potrzeby.

Emocje i anielska zabawa

Tym razem podczas wernisażu, postanowiłam zaangażować moich gości. Zaproponowałam im zabawę w nadawaniu imion moim aniołom. Każdej rzeźbie znajdującej się na wystawie został przyporządkowany numer. Zadaniem gości było dopisanie nazwy, imienia do cyfry.

Zaangażowanie przerosło moje oczekiwania. Kreatywność gości wniosła się na najwyższy poziom.

Oto kilka z nich

V Konkurs Plastyczny Pędzlem, nitką i dłutem malowane – pokaż co potrafisz

III miejsce w konkursie

Cóż to były za emocje. Zdobyłam III miejsce w konkursie. Stworzenie tej rzeźby nie była takie proste. Najpierw na warsztatach z ceramiki powstało krzesło, później dopiero usiadł na nim Anioł. Byłam naprawę zaszczycona, że jury doceniło mój trud włożony w powstanie tej rzeźby Jej tytuł to „Zabawa w chowanego” więc nie odbieraj jej jako załamanego anioła, który chowa twarz w dłoniach. On liczy, by później krzyknąć „szukam”. Będzie szukał Ciebie.

XII Art Naif Festiwal – Szyb Wilson Katowice 2019

XII Art Naif Festiwal

Kolejny Art Naif Festiwal, kolejna moja wystawa zbiorowa.

Uwielbiam to miejsce, klimat panujący tutaj jest nietuzinkowy, wyjątkowy nawet. To tu spotykają się przeróżne prace artystów sztuki naiwnej, to tutaj osoby bez wykształcenia plastycznego obnażają swoje umiejętności, a są one naprawę imponujące.

Jestem dumna, że mogę być częścią tej społeczności, artystycznego teamu. Jestem dumna, że poprzez moją twórczość, mogę uczestniczyć właśnie w tej jakże imponującej wystawie. Jestem zaszczycona też, że moje anioły spotykają się z tak wielce pozytywnym odbiorem.

Zawsze będę zachęcać do odwiedzenia tej wystawy. Będę zapraszać bez względu na to czy będę częścią tego wydarzenia. Widowisko warte obejrzenia.

Wielu twórców, jedna galeria ExLibris” – wystawa zbiorowa Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie 2019

Wielu Twórców, wielu Artystów

Wraz z artystami ze Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie wzięłam udział w zbiorowej wystawie.

Jak zawsze zaszczytem jest dla mnie ukazać swoje rzeźby pośród malarstwa czy haftu. Zauważyłam jednak że stają się one dopełnieniem wystawy. Sprawują wyjątkową funkcję, bo jak to anioły czuwają nad dziełami innych artystów.

Na tej wystawie moje skrzydalte anioły z wilką dumą prężyły swoje skrzydła.

Uwięziona, jedna z moich pierwszych prac którą zawsze będę darzyła miłością. Powstała na kawałku drewna który znalazłam podczas spaceru gdzieś w małopolskim lesie.

Namiętność. Tytuł może mylić ale jaka byłaby sztuka gdybyśmy nie przyprawili jej namiętnością? Więc tak zrodziła się Namiętność.

Myślę, że bez problemu przyporządkujesz imiona do postaci.

„Anioł w Jaworznie” – wystawa indywidulana 2018

Anioł w Jaworznie

To moja pierwsza samodzielna wystawa. Stres jaki mi towarzyszył był nie do opisania. Denerwowałam się jak aktor przed premierą. Jednak nie ja byłam aktorem, byłam reżyserem, a moje prace aktorami na scenie zwanej wystawą.

Każda z Aniołów miała swoje imię . Każda była stworzona w konkretnym celu. Na wystawie witały Wiara, Nadzieja, Miłość, Ulotny pocałunek, Namiętność, Zatańcz ze mną, Mokosz czy Drzewica. Wszystkie dostojne, niezwykle eteryczne i pełne klasy. Jak to anioły, kobiety anioły.

Pojawiły się osoby, których nie widziałam od lat. Jakże piękne to było spotkanie i jak wielkie uczucia zaskoczenia towarzyszyły mi, kiedy rozpoznaję kogoś dwadzieścia pięć lat później. Cóż za emocje.

Jak to bywa, licznie przybyła bliższa i dalsza rodzina by zobaczyć moje rzeźby. Ta bliższa brała cały udział w tworzeniu wystawy. Wspierając mnie w nadawaniu ciał moim Skrzydlatym i zawsze była obok.

Dziękuję Wam że w tym dniu byliście ze mną. Bez Was nie byłoby mnie, moich aniołów,

Do zobaczenia na następnej wystawie.

Z przesłaniem…

Jeden z Aniołów został stworzony jako pamiątka i podarowany do archiwum biblioteki. Nie lada zaszczytem było dla mnie stworzyć pierwszą Beletrystkę. Ona nie wystąpiła na wystawie lecz w skupieniu przyglądała się czytelnikom biblioteki oraz gościom odwiedzającym Anioła w Jaworznie.

W tym przed bożonarodzeniowym czasie rozsiewała wokół siebie uczucia miłości, bliskości, pojednania i szczęścia.

Była kimś szczególnym, kimś do kogo można przyjść i nic nie mówiąc tylko patrząc znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Tak pisali przybyli goście w mojej pamiątkowej księdze.

Gdzie ja, tam Anioły

Miłością do aniołów pałam od dawien dawna. Zawsze były blisko mnie i często czułam ich obecność. Tworzyły ze mną całkiem zgrany team.

Kiedy po latach odkryłam możliwość ich tworzenia skakałam ze szczęścia. Zamknęłam się w mojej niby pracowni i nadawałam im ciało. Wychodziły w pięknych sukniach, w różnych kolorach, z różnie rozpostartymi skrzydłami.

Wielu z Was ma moje anioły. Anioły tworzone z serca, prosto z mojej duszy. Oprószone szczęściem, zrozumieniem i empatią.

Dziękuję za zaufanie.

Anioły Agnieszki Guji

XI Art Naif Festiwal – Galeria Szyb Wilson Katowice

Art Naif Festiwal z aniołami

To mój drugi Art Naif Festiwal. Poprzedniego roku nieśmiało zgłosiłam jedna pracę, która zasiliła wystawę. Nie miałam pewności co do moich prac więc nieśmiało zgłosiłam „Uwięzioną”

Tego roku „W stronę słońca” została przekazana na licytacje podczas finisażu wystawy. Stanęła pośród innych pięknych prac.

Zawsze będę powtarzać że jest to wyjątkowy Festiwal. Festiwal ludzi, którzy tworzą ponad szablonowe prace. Festiwal ludzi pozytywnych, kolorowych, przepełnionych optymizmem. Wystarczy spojrzeć na kolory …

Zachęcam do odwiedzania Festiwalu. Zachęcam z całego serca.

Shopping Cart
Scroll to Top